Logo
11.02.2022

Funkcje poznawcze: jak usprawnić pracę mózgu?

Świadomość konsumentów na temat zdrowia psychicznego, a w szczególności zdrowia poznawczego, rośnie, a wraz z nią zapotrzebowanie na rozwiązania poprawiające funkcje poznawcze. Dostarczanie mózgowi odpowiednich składników odżywczych pomaga pozostać dłużej produktywnym oraz zrelaksowanym. 

Trwająca pandemia skutkuje rosnącym stresem psychicznym, a co za tym idzie pogorszeniem zdrowia poznawczego wielu ludzi. Coraz większą popularnością cieszą się produkty, które pozwalają osiągnąć zdrową równowagę pomiędzy produktywnością a spokojem wewnętrznym oraz takie, które usprawniają funkcje poznawcze. 
Odzwierciedla to również raport Mintel o trendach żywności i napojów „odżywiających umysł”: "Global Food & Drink Trend 2021 Feed The Mind". Podkreśla on potencjał produktów nootropowych i adaptogennych, które mogą korzystnie wpływać na centralny układ nerwowy, oraz oferują konsumentom rozwiązania poprawiające ich zdrowie psychiczne i emocjonalne. 
Obserwacje rynku wskazują, że jest dostępnych wiele produktów polepszających funkcje poznawcze.

Trend rynkowy
Globalny rynek suplementów diety wspierających zdrowie mózgu został wyceniony w 2020 roku na 7,21 miliardów dolarów. Szacuje się, że do 2028 roku będzie on rósł średnio o 8% rocznie.  
Rosnące zainteresowanie konsumentów poprawą i utrzymaniem zdrowia mózgu napędza popyt na wspomniane suplementy na całym świecie. Ponadto, bardziej natężona liczba akcji promocyjnych, oraz coraz większa chęć polepszania funkcjonowania mózgu, sprawia, że rynek wciąż się rozrasta. Co więcej, łatwa dostępność produktów bez recepty, w sklepach zarówno stacjonarnych jak i internetowych, będzie wciąż zwiększać sprzedaż w nadchodzących latach. 

Gdy spojrzymy na rozkład zastosowań suplementów diety wspierających pracę mózgu, od razu można zauważyć, że produkty poprawiające pamięć stanowiły największy udział w rynku (ponad 25%) w 2020 roku.
Rosnące obawy związane z demencją wśród osób starszych, zwiększyły akceptację stosowania produktów poprawiających pamięć. Zgodnie z danymi opublikowanymi przez WHO we wrześniu 2020, prawie 50 milionów ludzi na całym świecie cierpi na demencję. Choroba Alzheimera stanowi 60-70% tych przypadków demencji. Najbardziej popularne suplementy poprawiające pamięć mają w składzie kwasy omega-3, zieloną herbatę, kurkumę/kurkuminę, korzeń żeńszenia oraz Bacopa.

Przewiduje się, że do 2028 roku rosnący wskaźnik zachorowań na depresję wśród millenialsów będzie nadal silnie napędzał wzrost segmentu "depresja i nastrój". Według WHO, na depresję na całym świecie cierpi 264 milionów ludzi. Rosnąca świadomość dotycząca zdrowia psychicznego i depresji w krajach takich jak Indie i Indonezja przyspieszy przyjęcie takich suplementów jeszcze bardziej.

Optymalizacja energii mózgu i funkcji poznawczych 
W odniesieniu do “zdrowia poznawczego”, wielokrotnie słyszymy o 2 substancjach, których spożycie ma udowodniony wpływ na funkcje poznawcze. 

Fosfatydyloseryna – dla sprawności mózgu
Jako fosfolipid i składnik błony biologicznej fosfatydyloseryna odgrywa kluczową rolę w sygnalizacji komórkowej. W ciele człowieka, fosfatydyloseryna występuje przede wszystkim wewnątrz błony komórkowej, gdzie moduluje aktywność kanałów jonowych i receptorów.
50 % endogennej fosfatydyloseryny organizmu znajduje się w mózgu. Wspomaga ona syntezę neuroprzekaźników, wysyła i odbiera sygnały elektryczne oraz umożliwia składnikom odżywczym i tlenowi dostęp do komórek mózgowych. Jednocześnie, fosfatydyloseryna zapobiega przedostawaniu się szkodliwych substancji do komórek mózgowych i wspiera komunikację z systemem odpornościowym.
Wraz z wiekiem, ilość fosfatydyloseryny w organizmie maleje, co skutkuje pojawieniem się zaburzeń poznawczych. Obserwuje się je przez pogorszenie pamięci, słabą koncentrację lub deficyty uwagi. 
Chociaż niedobór fosfatydyloseryny jest głównie połączony, ze związanym z wiekiem, spadkiem zdolności poznawczych to nadal istotne jest utrzymanie odpowiedniego poziomu fosfatydyloseryny we wszystkich grupach wiekowych, by móc czerpać korzyści z utrzymania i poprawy zdolności poznawczych. Badania pokazują, że fosfatydyloseryna, otrzymywana naturalnie np. z soi, może spowalniać, zapobiegać, a nawet odwracać osłabienie funkcji poznawczych, gdy jest przyjmowana codziennie. Poprawę, w wielu aspektach funkcjonowania poznawczego, zaobserwowano szczególnie u osób z podejrzeniem choroby Alzheimera.

Fosfatydylocholina – dla wzmocnienia funkcji mózgu
Ludzki mózg składa się prawie w 60% z lipidów, a utrzymanie prawidłowej równowagi fosfolipidów w błonach komórkowych ma kluczowe znaczenie dla funkcji poznawczych. 
Fosfatydylocholina jest fosfolipidem związanym z cząsteczką choliny oraz, jako główny składnik błon komórek nerwowych jest niezbędna dla ich płynności i spójności.
Badania pokazują, że przyjmowanie fosfatydylocholiny zwiększa poziom acetylocholiny, neuroprzekaźnika, który intensywnie uczestniczy w funkcjonowaniu pamięci. Na wszystkie te sposoby, fosfatydylocholina wspomaga zdrowie komórek mózgowych. Codzienne przyjmowanie fosfatydylocholiny może pomóc, w przypadku łagodnego pogorszenia funkcji poznawczych oraz w utrzymaniu zdrowych funkcji mózgu.

 

Literatura:

  1. Mintel, 28 of October 2021/Insight: Nutrition watch: Cognitive Health in APAC
  2. www.grandviewresearch.com/industry-analysis/brain-health-supplements-market